europai unio
korsos12ill.dvid 2004.09.14. 18:25
akit eza Tma rdekel (EU)az itt kutasson
EU-huzavona – adk, tmogatsok 2004. szeptember 14. Andacs Botond
FigyelNet, BruxInfo
![](http://www.fn.hu/img/s.gif) A trsasgi ad ktelez minimumnak tlete ltalnos ellenkezst vltott ki, az Eurpai Bizottsg sem tmogatja. A pnzgyminiszterek elszr trgyaltak rdemben a 2007 s 2013 kztti unis kltsgvetsrl.
|
![](http://www.fn.hu/img/s.gif) |
|
![](http://www.fn.hu/img/s.gif) |
A hten kezddik a szakrti egyeztets az EU kvetkez kltsgvetsrl, ha a tagllamok elfogadjk, jv jniusra ksz. Ekzben munkacsoport foglalkozik majd a tagllamok trsasgi adalap-harmonizcijval. A kt krdskr nem elvlaszthat egymstl. Nicolas Sarkozy francia pnzgyminiszter
![](http://www.fn.hu/cikk/86704/2.jpg) |
Nicolas Sarkozy | nemrgiben tett javaslata szerint meg lehetne vonni a felzrkztatsi tmogatst azoktl a tagllamoktl, ahol a trsasgi ad nem r el bizonyos minimumot.
Mindkt krdskr igen rzkenyen rinti Magyarorszgot is, mivel egy kedvez forgatknyv szerint a strukturlis s kohzis alapokbl akr 24 millird eurt is kaphat felzrkztatsra, de hasonlan kedvezek a kiltsai a legtbb jonnan csatlakozott tagorszgnak. Ezt komolyan veszlyezteti Sarkozy javaslata.
Nehzkes harmonizci
A minimlis trsasgi ad felvetse ellenkezst vltott ki a tagllamokbl, az Eurpai Bizottsg sem tmogatja. De a Bruxinfo szerint egyelre csak Nagy-Britannia, sztorszg, Szlovkia, Mlta s az uniban legalacsonyabb trsasgi adkulcsot alkalmaz rorszg jelentette be egyrtelm ellenkezst brmilyen harmonizlsi trekvssel szemben.
Sarkozy javaslathoz hasonlan megbukott a pnzgyminiszterek tancskozsn (Ecofin) Frits Bolkestein, a bels piacrt felels biztos javaslata is. Eszerint nem a nemzeti adkulcsok rtjt, hanem a szmtsi mdszertant kellene egysgesteni. Az egyes orszgok trsasgi adkulcsai ugyanis az adalap-cskkents feltteleinek klnbzsge miatt nem sszehasonlthatk. Bolkestein javaslata tlthatbb, jobban ellenrizhet helyzetet teremtene. De a pnzgyminiszterek vgl csak abban tudtak megllapodni, hogy munkacsoportot lltanak fel a javaslat kidolgozsra.
Az Ecofin tancskozson a pnzgyminiszterek elszr trgyaltak rdemben a 2007-2013 kztti unis kltsgvetsrl, s elfogadtk a holland menetrendet. gy a bdzst akr mr jv nyron vglegesthetik.
j kltsgvetsi mdszertan
A kltsgvets kialaktsnak j mdszertant dolgozta ki a soros holland elnksg – rja a Bruxinfo. Minden orszgot megszondztatnak, hogy milyen clokra kltenk az unis forrsokat, s a bizottsgi javaslat mell minden kltsgvetsi ttelnl klnbz opcik kszlnnek. Ez az j rendszer lehetsget teremt arra, hogy a tagllamok javaslatai kissk a Bizottsg eredeti javaslatt. Vagyis a kltsgvets nett befizeti itt zsarolsi pozcit szerezhetnek.
Az j tagllamok tmogatjk a Bizottsg javaslatait, amelyek meglehetsen sok pnzt hoznnak a konyhra. m attl sem esnnek ktsgbe, ha a kltsgvetsi kiadsok szintje alacsonyabb lenne a Bizottsg ltal javasolt mrtknl, a brutt nemzeti jvedelem 1,14 szzalknl – feltve, hogy a pnzelvons a kzssgi tmogatsok eddigi haszonlvezit, Spanyolorszgot, Portuglit s Grgorszgot rinten. Az jak azrt bnnak vatosan a nagyobb kltsgvets krdsvel, mert gy befizetseik is nnnek.
|
![](http://www.fn.hu/img/s.gif) |
|